- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Dokumenty
- Odsłon: 996
Uchwała Nr 3/2020
Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
z dnia 18 czerwca 2020 r.
w sprawie regulaminu Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
Na podstawie § 44 Statutu Polskiej Akademii Nauk stanowiącego załącznik do uchwały nr 4/2017 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 7 grudnia 2017 r. uchwala się, co następuje:
§ 1
Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk powołany uchwałą Nr 2/2019 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 27 czerwca 2019 r. uchwala regulamin Komitetu, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem następującym po jej zatwierdzeniu zgodnie ze Statutem Polskiej Akademii Nauk.
Przewodniczący
Komitetu Nauk Prawnych PAN
Robert Grzeszczak
Załącznik do uchwały Nr 3/2020 Komitetu Nauk Prawnych
Polskiej Akademii Nauk z dnia 18 czerwca 2020 r.
Regulamin Komitetu Nauk Prawnych
Polskiej Akademii Nauk
Uchwalony na zebraniu plenarnym Komitetu
w dniu 18 czerwca 2020 roku [Uchwała nr 3/2020]
§ 1
Regulamin Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, zwany dalej "Komitetem", uchwalony został na posiedzeniu plenarnym Komitetu w dniu 18 czerwca 2020 roku [uchwała nr 3/2020] i zatwierdzony przez Prof. Romualda Zabielskiego, Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk w dniu 24.06.2020 r. Komitet działa przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, zwanym dalej "Wydziałem I".
§ 2
Komitet obejmuje swoim zakresem działania nauki prawne. Komitet jest samorządną reprezentacją dyscypliny nauk prawnych, służącą integrowaniu uczonych z całego kraju.
§ 3
Do zadań Komitetu - obok zadań wskazanych w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2019 r., poz. 1183, 1655, 2227) - należy podejmowanie wszelkich działań, służących rozwojowi dyscypliny naukowej reprezentowanej przez Komitet oraz wykorzystanie zdobytych osiągnięć dla dobra kraju, a w szczególności:
- Analiza i ocena stanu nauki oraz wypowiadanie się w sprawach polityki naukowej państwa, szczególnie kierunków rozwoju i priorytetów badawczych w dyscyplinie reprezentowanej w Komitecie;
- Współdziałanie z organami rządowymi, w szczególności z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Komisją Akredytacyjną i Radą Doskonałości Naukowej - w sprawach dotyczących ocen stanu, poziomu, priorytetów badawczych i kierunków rozwoju dyscypliny reprezentowanej przez Komitet;
- Inicjowanie badań, tworzenia i rozwoju placówek naukowych w dyscyplinie reprezentowanej w Komitecie oraz ocena programów badawczych i zakresu działania instytucji naukowych na wniosek nadzorujących te instytucje organów rządowych i władz Polskiej Akademii Nauk;
- Współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych oraz wprowadzaniu do praktyki społecznej i gospodarczej rezultatów badań w dyscyplinie reprezentowanej w Komitecie, organizowanie w tym celu między innymi dyskusji i konferencji naukowych;
- Opracowywanie, na zlecenie organów rządowych, władz Polskiej Akademii Nauk i z własnej inicjatywy, ekspertyz oraz doradztwo naukowe i przedstawianie opinii naukowych w sprawach objętych zakresem działania Komitetu i zagadnień szczególnie ważnych dla życia publicznego oraz społeczno-gospodarczego i kulturalnego rozwoju kraju;
- Ocena i wypowiadanie się w sprawach poziomu i potrzeb wydawnictw naukowych w zakresie nauk reprezentowanych w Komitecie oraz prowadzenie działalności wydawniczej;
- Analiza i ocena programów nauczania, wypowiadanie się w sprawach kształcenia kadr naukowych oraz prowadzenie działań aktywizujących udział w życiu naukowym kraju i zapewniających rozwój młodej kadry naukowej w dziedzinach objętych zakresem działania Komitetu;
- Inicjowanie i prowadzenie współpracy z międzynarodowymi i zagranicznymi organizacjami i ośrodkami naukowymi oraz pełnienie, zgodnie z Uchwałą Prezydium PAN, funkcji komitetu narodowego ds. współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi w dyscyplinie reprezentowanej przez Komitet;
- Powoływanie sekcji krajowych międzynarodowych unii i stowarzyszeń naukowych;
- Opiniowanie kandydatów na członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk z zakresu dyscypliny reprezentowanej przez Komitet;
- Zgłaszanie i opiniowanie wniosków do nagród naukowych z zakresu dyscypliny reprezentowanej przez Komitet;
- Współpraca ze specjalistycznymi towarzystwami naukowymi z zakresu dyscypliny reprezentowanej przez Komitet;
- Inne sprawy, zlecone przez władze Polskiej Akademii Nauk lub podejmowane z inicjatywy Komitetu.
§ 4
- W skład Komitetu wchodzą specjaliści określonych dziedzin nauki, w zakresie reprezentowanej przez Komitet problematyki naukowej wybierani przez środowisko naukowe dyscypliny reprezentowanej w Komitecie, wybrani zgodnie z Regulaminem wyborów członków i organów komitetu naukowego, stanowiącym załącznik do Uchwały Prezydium PAN nr 50/2019 z 17 września 2019 roku;
- W skład Komitetu wchodzą ponadto członkowie krajowi Polskiej Akademii Nauk odpowiednich specjalności
- Komitet może powołać do swojego składu specjalistów z zakresu życia naukowego, gospodarczego i społecznego; posiadają oni status członka Komitetu z pełnymi uprawnieniami.
§ 5
- Tryb wyboru członków Komitetu i jego organów określa Regulamin wyborów członków i organów komitetów naukowych, stanowiący załącznik do Uchwały Prezydium PAN nr 50/2019 z 17 września 2019 roku.
- Członków Komitetu powołuje Dziekan Wydziału I.
§ 6
- Organami Komitetu są:
1) Przewodniczący Komitetu,
2) Prezydium Komitetu.
- Posiedzenia Prezydium Komitetu oraz zebrań plenarnych odbywają się w Warszawie lub w innych miejscowościach w Polsce - na zaproszenie uczelni/wydziałów lub instytutów PAN.
- Posiedzenia Prezydium Komitetu oraz zebrania plenarne Komitetu mogą odbywać się w formie zdalnej z wykorzystaniem aplikacji rekomendowanych przez Władze Polskiej Akademii Nauk.
§ 7
- Przewodniczący Komitetu zwołuje zebrania Prezydium Komitetu (nie rzadziej niż cztery razy w roku) i zebrania plenarne (nie rzadziej niż dwa razy w roku) i przewodniczy tym zebraniom; ponadto kieruje bieżącą pracą Komitetu oraz reprezentuje Komitet na zewnątrz. W razie nieobecności przewodniczącego, zastępuje go wskazany przez niego albo, w razie niemożności wskazania, przez Dziekana Wydziału I zastępca przewodniczącego Komitetu.
- Prezydium Komitetu może realizować swoją pracę także poprzez wykorzystanie form (narzędzi i technik) elektronicznych (m.in. poczty e-mail, video konferencji, itp.).
- Przewodniczący Komitetu zwołuje zebrania plenarne Komitetu (i zebrania Prezydium Komitetu) poprzez powiadomienie członków Komitetu (Prezydium Komitetu) i zainteresowanych osób spoza Komitetu w formie elektronicznej lub papierowej, przesyłając zaproszenie wraz z programem i materiałami na co najmniej 14 dni przed posiedzeniem, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Przewodniczący Komitetu zwołuje zdalne zebrania plenarne Komitetu (i zebrania Prezydium Komitetu) poprzez powiadomienie członków Komitetu (Prezydium Komitetu) i zainteresowanych osób spoza Komitetu w formie elektronicznej na co najmniej 14 dni przed posiedzeniem, z zastrzeżeniem ust. 5.
- W uzasadnionych przypadkach, posiedzenia Prezydium Komitetu mogą być zwoływane ad hoc, poprzez powiadomienie wszystkich jego członków w formie elektronicznej.
§ 8
- W skład Prezydium Komitetu wchodzą: 1) przewodniczący, 2) jego zastępca lub zastępcy, nie więcej jednak niż dwóch, 3) członkowie wybrani przez zebranie plenarne Komitetu, nie więcej jednak niż trzy osoby.
- Prezydium Komitetu może wybrać jednego ze swoich członków sekretarzem Komitetu.
- W skład Prezydium Komitetu mogą być wybrane i powoływane, zgodnie z ust. 4, 5 i 6, tylko osoby będące członkami Komitetu na daną kadencję.
- Przewodniczącego Komitetu, wybranego na pierwszym zebraniu plenarnym Komitetu w nowej kadencji, powołuje Prezydium Polskiej Akademii Nauk, po przedstawieniu wniosku przez Dziekana Wydziału.
- Zastępców przewodniczącego, sekretarza i członków Prezydium Komitetu - wybranych na zebraniu plenarnym Komitetu - powołuje Dziekan Wydziału.
- W posiedzeniach Prezydium Komitetu mogą uczestniczyć, bez głosu stanowiącego, honorowy przewodniczący lub członkowie honorowi Komitetu albo przewodniczący komisji, sekcji lub zespołów Komitetu (o ile Komitet utworzył takie jednostki) i redaktorzy naczelni wydawnictw Komitetu oraz przedstawiciele specjalistycznych towarzystw naukowych. Uchwałę w tej sprawie podejmuje i dokonuje wyborów zebranie plenarne Komitetu.
§ 9
- Do zadań Prezydium Komitetu należy kierowanie pracami Komitetu, przygotowywanie projektów uchwał, podejmowanie uchwał we wszystkich istotnych merytorycznie i porządkowo sprawach dotyczących funkcjonowania Komitetu i realizacji jego zadań, przygotowanie planów pracy i sprawozdań z działalności Komitetu, wykonywanie uchwał zebrania plenarnego oraz podejmowanie decyzji w sprawach przekazanych przez zebranie plenarne Komitetu, przez Wydział lub przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk, o ile decyzje te nie wymagają zgody zebrania plenarnego Komitetu.
- Do ważności uchwał Prezydium Komitetu wymagana jest zwykła większość głosów przy obecności co najmniej połowy liczby jego członków. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.
- Uchwały Prezydium Komitetu w sprawach personalnych podejmowane są w głosowaniu tajnym.
- W sprawach niecierpiących zwłoki, z wyłączeniem spraw personalnych, Przewodniczący Komitetu może zarządzić głosowanie z wykorzystaniem poczty elektronicznej.
§ 10
- Zebrania plenarne Komitetu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
- Dla ważności uchwał zebrania plenarnego Komitetu wymagana jest zwykła większość głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków danego organu. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
- Uchwały zebrania plenarnego Komitetu mogą zostać przyjęte na posiedzeniu odbywającym się w formie zdalnej przy wykorzystaniu aplikacji rekomendowanych przez Władze Polskiej Akademii Nauk.
- Z posiedzeń Prezydium Komitetu i zebrań plenarnych Komitetu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący posiedzenia i protokolant. Protokół doręcza się w sposób zwyczajowo przyjęty członkom Komitetu.
- Przewodniczący Komitetu opracowuje komunikat z informacją o przedmiocie debaty po każdym z posiedzeń plenarnych Komitetu oraz zebraniu Prezydium Komitetu i przekazuje je do wiadomości przedstawicielom społeczności akademickiej.
§ 11
- Dla wykonania ustawowych zadań Komitetu oraz wymienionych w § 3, zebranie plenarne Komitetu może tworzyć, w drodze uchwały zgodnie z § 5 pkt. 6-9 Regulaminu wyborów członków i organów komitetów naukowych, stanowiącym załącznik do Uchwały Prezydium PAN nr 50/2019 z 17 września 2019 roku, wewnętrzne jednostki organizacyjne: komisje, sekcje lub zespoły zadaniowe. Dziekan Wydziału może zgłosić uwagi lub zastrzeżenia do uchwały w sprawie utworzenia komisji, sekcji lub zespołu (tzw. wewnętrznych jednostek organizacyjnych).
- Członkowie komisji, sekcji lub zespołów są wybierani w drodze uchwały przez zebranie plenarne Komitetu. Przewodniczącego, jego zastępców lub zastępcę oraz sekretarza - o ile ich powołanie jest uzasadnione - komisji, sekcji lub zespołu, powołuje Dziekan Wydziału.
- W skład komisji lub sekcji Komitetu mogą wchodzić również osoby niebędące członkami Komitetu, z zastrzeżeniem, że przewodniczącym sekcji i komisji mogą być wyłącznie członkowie Komitetu.
- Jako komisje lub sekcje Komitetu mogą działać sekcje krajowe międzynarodowych unii i stowarzyszeń naukowych. Ich powołanie odbywa się na zasadach określonych w ustawieo Polskiej Akademii Nauk oraz w Statucie Polskiej Akademii Nauk.
§ 12
- Komitet wspiera wysoki poziom merytoryczny czasopism objętych zakresem działalności Komitetu zgodnie z zawartymi umowami; wspomaga ich wydawanie; a Prezydium Komitetu dokonuje ich merytorycznej oceny przynajmniej raz w roku;
- Redaktor Naczelny „Państwa i Prawa” oraz Komitet Redakcyjny powoływani są przez Dziekana Wydziału I, na wniosek Komitetu, z grona prawników wybitnych i zasłużonych dla polskiej nauki oraz praktyki prawa;
- Komitet może wspomagać merytorycznie inne czasopisma zajmujące się problematyką związaną z naukami objętymi zakresem działalności Komitetu;
- Komitet sprawuje nadzór nad organizacją imiennych konkursów na najlepsze prace doktorskie oraz habilitacyjne w zakresie dyscypliny objętej zakresem działalności Komitetu w celu krzewienia ich osiągnięć, zgodnie z regulaminem konkursu.